Liikumisrõõm, hoog ja vabadus – need olid III Idla päeva märksõnad. Just neid emotsioone näitasid 200 särasilmset võimlejat-tantsijat 2. aprillil 2022 Kohila Spodihoones toimunud kontserdi osas.
Eesti võimlemispedagoogi Ernst Idla 121. sünniaastapäeva, 8. aprilli eel toimunud võimlemisfestival tõi kokku harrastajaid üle terve Eesti. Kõik nad nautisid tervislikku, emotsionaalset ja võistlemisest vaba liikumist. Esinejatest noorimad olid lasteaialapsed Tamsalust ja Kärust, nemad lustisid kõndi ja jooksu palliga. Suur tänu, juhendajad Maarit Vaikmaa ja Eva Seera. Publiku erilise poolehoiu võitsid nelja tantsurühma mehed ja noormehed, kes esitasid Katrin Reinupi võimlemiskava „Terves kehas terve vaim“.
Esinejate nimekiri oli pikk: Idla Eesti Seltsi Tallinna naisrühm (juhendaja Lilja Normak), võimlemisrühm „Impulss“ Võrust (juhendaja Oksana Aasa), Tantsuselts Pärliine Antslast (juhendaja Leili Väisa), naisrühm Tallinnast (juhendaja Tiina Ravasoo), naisrühm Haapsalust (juhendaja Sveta Nekraš), naisrühm Kärust (juhendaja Eva Seera), Triibuvurru Tantsustuudio naised ja noored Tallinnast (juhendaja Eveli Makko) ja Kohila Gümnaasiumi õpilased (juhendaja Ulvi Mägi).
Ernst Idla, kes oli I ja II Eesti Mängude (1934, 1939) võimlemise ja rahvatantsijate üldjuht, andis olulise panuse selleks, et meie rahvatantsijad ja võimlejad käiksid suurtel pidudel ikka käsikäes. Ka III Idla päeval Kohilas andsid rahvatantsijad meie kontserdile värve juurde. Täname teid, rahvatantsurühmad „Saue Simmajad“, „Kohila Naised“, „Riisipere Roosi“, „Rõõmulised“, „Rõõmutallad“, rahvatantsuansambel „Tuisuline“, Eesti Tantsujuhtide Rahvatantsurühm ja tantsurühm „Hallid Sõnnid“.
Kontserdi algusnumber oli pühendatud Ernst Idla Rootsis elanud tütrele Daisy Idlale, kes aitas oma isa liikumisõpetusel tagasi Eestisse jõuda, kuid kes lahkus meie hulgast möödunud aasta 28. detsembril.
Idla õpetajate ja mentorite esituses toodi publiku ette Ernst Idla klassika – rekonstruktsioon 1950-1960ndate aastate pagulasvõimlejate kavast Rootsis, nimega „Första Totale“.
Sini-must valgetes riietes naisvõimlejad esitasid Ernst Idla liikumiskava „Kontrakõnd“, demonstreerides kõnnisammudega imelisi mustreid. Kava muusika autoriks oli võimlemsipedagoogi muusikust abikaasa Leida Idla.
Kõnni- ja jooksukool, „veski“ ja „karusselljooks“ sisaldusid esinemiskavas, mille esmaesitus toimus 2016. aastal ESS Kalev korraldatud V Eestimaa Võimlemispeol “Hingelind”.
Esitatud pallikavad pakkusid vaatajale erilist naudingut. Lummav oli jälgida pallide õhulendu ja kuulda rütmilisi põrgatusi. Esitamisele tulid Rootsi Idla õpetaja Karin Törngreni kaks kava, „Käru etüüd“ ja „Armastus kolme apelsini vastu“.
Kontserdil nägime, et Idla liikumisõpetust hoiavad ja viivad edasi nüüd ka mentorid ja õpetajad Idla Eesti Seltsist. Kai Randrüüt on edasi arendanud palliteemat koos kaasaegse Eesti helilooja ja pianisti Katri Rebasega ( kava „Palli tremolo“) , samuti on Kai ühendanud Idla liikumise ja Arvo Pärdi muusika (kava „Väike valss“). Katrin Reinupi koostatud pallirütmikal põhineva kava „Palliga on tore“ esitasid neiud erilise hooga. Kontserdi lõpetas aga „võlur Tallinnast“ inspireeritud Eveli Makko staadionikava “Mõtisklus”, mida esitati eelmisel suvel A Le Coq Arenal VI Eestimaa Võimlemispeol “Kingitus”.
Idla päeva hommikul oli kõigil juhendajatel ja huvilistel võimalik tutvuda Ernst Idla liikumisõpetuse metoodika ja harjutusvaraga kolmes erinevas töötoas. Idla harjutusvara ABC-d tutvustasid Idla mentorid Kai Randrüüt, Leili Väisa ja Rita Veeremets, palli töötuba viisid läbi Idla mentorid Katrin Reinup ja Oksana Aasa. Kolmas töötuba oli pühendatud Idla liikumisele ja rütmikale, tutvustades õppematerjali „KOLLANE. Muusika ja liikumine“ (muusika: Piret Laikre, metoodiline juhend: Tuuli Jukk, Tiia Kadalipp, Katrin Reinup jt), kus lähtutud Idla liikumisõpetusest ja Orff-pedagoogikast. Töötoa viisid läbi Tuuli Jukk ja Tiia Kadalipp.
Töötubadele täienduseks sai vaadata filmiprogrammi Ernst Idlast ja tema liikumiskultuurist ning näitust.
Idla liikmise säde puudutas meid kõiki! See ei kustu, see ei kao!
Liikumisfestival sai teoks tänu kolmele pühendunud Idla mentorile Eva Seerale, Ulvi Mägile ja Eveli Makkole. Nad kaasasid kõik Idla mentorid ja õpetajad, innustasid ja juhendasid. Jääme ootama IV Idla päeva!
Tiina Aasmann
Comments are closed.